برنامه های روز دهم جشنواره اعلام شد/ «صدسال تنهایی» در ایرانشهر

به گزارش فروردگان به نقل از خبرگزاری مهر، امروز شنبه هفتم بهمن‌ماه دهمین روز جشنواره سی‌وششم بین‌المللی تئاتر فجر است و تنها ۲ روز تا پایان جشنواره باقی مانده است.

نمایش‌های صحنه‌ای

سالن اصلی تئاتر شهر که شب گذشته میزبان نمایش موزیکال «پیانیستولوژی» از مشهد بود امشب برای آماده‌سازی دکور نمایش «خسیس» مریم کاظمی اجرایی ندارد. تالار وحدت نیز ساعت ۲۱ میزبان دومین اجرای «ملانکولی» از فرانسه به کارگردانی فیلیپ کن است.

آرش دادگر دومین روز اجرای نمایش «اسب» را در کارگاه دکور تالار وحدت در ساعت های ۱۸ و ۲۱ پشت‌ سر می‌گذارد. «برای کلاه‌آهنی‌ها» کاری از پژمان عبدی که نگاهی نو به جنگ دارد ساعت ۱۶ و ۱۸:۳۰ در تالار سایه روی صحنه می‌رود.

«دوستت دارم ترکیه» به کارگردانی یلدا بسکین به مدت ۹۵ دقیقه در ۲ سانس ۱۶:۳۰ و ۱۹ به اجرای خود در جشنواره پایان می‌دهد. «تابستان» سعدی محمدی که برگزیده جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران است ساعت ۱۶ و ۱۸ در تالار مولوی به صحنه می‌رود. «خرس و خواستگاری» محمدحسن معجونی از رشت ساعت ۱۷ و ۲۰ در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر اجرا می‌شود.

«صد سال تنهایی» آتیلا پسیانی نیز که بلیت‌هایش در اولین ساعات فروش به اتمام رسید اولین اجراهای خود را در ساعت ۱۸ و ۲۱ در سالن سمندریان تجربه می‌کند. «سرآشپز پیشنهاد می‌کند» کاری از شهاب‌الدین حجسین‌پور در تماشاخانه سنگلج ساعت ۱۶ و ۱۹ اجرا می‌رود.

«خط آبی» کاری از یونان به آنتونیس کوتروپیس ساعت ۱۷ و ۲۰ در تالار حافظ به صحنه می‌رود. تالار هنر  ساعت ۱۶:۳۰ و ۱۹:۳۰ میزبان «روایت یک مرگ در خانه واده» از رشت به کارگردانی وحید درویشی و سالن انتظامی خانه هنرمندان نیز ساعت ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ میزبان «و خداوند درون یک مرد دو قلب قرار نداد» کاری از بیله سوار به کارگردانی اکبر صادقی هستند.

«میرمُهنا» کاری از سیروس کهوری نژاد نیز ساعت ۱۷ و ۱۹ در تماشاخانه سرو اجرا می‌شود.

تمرین – اجرا

«رقص ابرهای نقطه‌ای» کار مشترک تهران و آمستردام به کارگردانی ستاره فاتحی ساعت ۱۱ و ۱۵ در تئاتر آفتاب اجرا می‌شود. این اثر جستجویی در تأثیر نگاه در حضور بدن در واقعیت مجازی از حضور است.

بخش خارج از صحنه

نمایش «اِن اِی» کاری از میثم کرمی از محلات که در حوزه کاربردی بخش خارج از صحنه حضور دارد دومین روز اجرای خود را ساعت ۱۶:۳۰ در محوطه تئاتر شهر آغاز می‌کند.

«آنکه گفت آری، آنکه گفت نه» نوشته برتولت برشت به کارگردانی هاجر عتیقی که در حوزه کاربردی بخش آف‌استیج حضور دارد امروز در ۲ سانس ۱۵ و ۱۷ به کار خود در جشنواره پایان می‌دهد.

«آن ریسمان گسسته» به کارگردانی نسیم ریاضی ساعت ۲۱ در بنیان شارک آخرین اجرای خود را دارد. همچنین عرفان شیرنگی نیز آخرین اجرای «مرگ» را ساعت ۱۷ در محوطه دانشگاه تربیت مدرس، برگزار می‌کند.

محوطه تئاتر شهر از ساعت ۱۷:۴۵ به ترتیب با نمایش‌های «بوکس» محمود فلاحی از مشهد، «چهارراه» گلرخ نفیسی و «سرنخ» محمدرضا دهقان میزبان مخاطبان است. گلرخ نفیسی ساعت ۱۱ نیز در باغ کتاب «چهارراه» را اجرا می‌کند. «بوکس» و «تر، خشک، تفکیک» کاری از شیدا خانزاده از رشت در محوطه خانه هنرمندان از ساعت ۱۶ اجرا می‌شوند. خانزاده ساعت ۱۲:۳۰ در ایوان انتظار مترو میدان ولیعصر هم اجرا دارد. عمارت روبرو نیز طبق برنامه میزبان نمایش‌های «نادیدنی یا هرطور شما دوست دارید» و «نادیدنی» از ساعت ۱۶ و «گردهمایی والدین» کاری از گرجستان ساعت ۲۰:۳۰ است.

بخش فرااجرایی

۲ کارگاه دیگر از جشنواره این دوره، امروز به کار خود پایان می‌دهند و بخش‌های جانبی جشنواره خاتمه می‌یابند.

کارگاه «تمرینات غیرممکن» توسط کارولینا مندونکا، هنرمند برزیلی از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر در پلاتو ۲ تئاتر شهر و کارگاه «شجاعت» توسط هنرمند پرتغالی، آنتونیو پدرو لوپز ساعت ۳ تا ساعت ۷ بعدازظهر در همان پلاتو برگزار شده و پایان می‌یابند.

یادآوری

۲ نمایش آف‌استیج «منزل به منزل» از فرانسه در باغ کتاب و «ریموت تهران» محصول کمپانی ریمینی پروتکل در پارک شفق که در روزهای اول جشنواره با استقبال مخاطبان روبرو شده‌اند روز دهم جشنواره را هم آغاز می‌کنند.

«اپرای عروسکی خیام» اثری از بهروز غریب پور، آخرین اجرای خود در جشنواره را امشب ساعت ۱۹ در تالار فردوسی دارد.